Több nagy tavunk mellett más tavakat is sújt a kevés csapadék (Ölbői-tó....) .
Az idei kevés esőzés hatására nem csak a Velencei-tó vízszintje apadt, hanem más tavak és horgász vizek szintje is jelentősen kisebb mint korábban.
Általános.
„A hosszan tartó hőség miatt jelentős a párolgási veszteség, hiszen egy meleg nyári napon akár 2-3 centimétert is csökkenhet a tavak vízszintje. A dunántúli halastavak többsége kisebb patakok völgyzárógáttal történő felduzzasztásával készült egykor, ezek a patakok táplálják a tógazdaságokat, ha van bennük víz…” – szemben az Alföldre jellemző körtöltéses tavakkal, amelyeknél a közeli csatornákból egész évben pótolható a víz.” (forrás: Hvg.hu)
A szárazsággal járó alacsony vízszint miatt a dunántúli haltermelők már július végén megkongatták a vészharangot. A Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet sajtóközleménye szerint hiába voltak kisebb-nagyobb esőzések júliusban, a tógazdaságok továbbra is vízhiánnyal küzdenek, mivel a lezúduló csapadék legtöbbször nem került bele a halastavakba, annak köszönhetően, hogy a (szintén aszály sújtotta) vegetáció felszívta azt.
Ölbői-tó.
A teljesség igénye nélkül a hozzám közelebb eső horgász vízről tennék említést, ami nem más mint az Ölbői-tó. A horgásztó Bábolna várost déli irányban elhagyva 7,1 km-re fekszik. Egy csodálatosan szép környéket ismerhetünk meg. Környezete nyugodt rendezett, látszik hogy szépen karban van tartva. Hal állomány ponty, amur, kárász, csuka, süllő, keszegfélék, busa, harcsa. A horgásztóban törpeharcsa nincs!
Az idei csapadék hiány miatt a tó vízszintje a nyár óta drasztikusan csökkent, ha ez tovább folytatódik akár ki is száradhat, a csökkenés mértéke 1,5 m körül mérhető. Táplálása a Bakonyból egy vékony éren és a szomszédos horgászvizekből történik.
Előtte.
Jelenben.
A helyi horgászegyesület próbál megoldást keresni a problémára. Fúrathatnának kutat, de valahogy a vízügy még nem partner ebben, gondolom nekik is ügyelni kell a vízháztartásra.
Másik vízpótlási megoldás a két szomszédos horgászvizekből lehetne, ha magasabb lenne a vízszintjük. Sajnos ők is vízhiánnyal küzdenek és vigyáznak a meglévő vízszintre. Ez érthető is hisz ha minden tó szintje kritikusan csökken, akkor mindegyik veszélybe kerül és megmentésük sokkal nagyobb erőforrásokat igényel, mintha csak egy tavat kellene megmenteni.
" A Cuhai-Bakonyérbe torkolló Ölbő-Bársonyosi-csatorna mellékágain 3 halastó vízigénye biztosítandó (Kerékteleki tavak, Ölbői-tó), melynek mértéke összesen max. 450 em3/év. A vízfolyáson közvetlenül 2 halastórendszer mellett két halastó vízigénye is biztosítandó. A kisvízfolyások vízjárása szélsőséges, jellemző a nyári nagy csapadékokból kialakuló árhullám, mely főként dombvidéki (hegyvidéki) jellegből adódik, melyet a vízgyűjtőn létesült tározók kismértékben mérsékelnek. Száraz időszakban az érkező vizeket ugyanezen tározók párolgási veszteségének biztosítására használják fel."
Jó pár alakommal horgásztam ezen a vízen és sikeres halfogás nélkül nem tértem haza.
Mellette a csodás környezetben a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok angol telivér lovai is helyet kaptak
Bízom benne, hogy sikerül megoldást találni, partner lesz ebben a vízügy és mindenki aki tenni tud ennek érdekében. Bízhatjuk a jó anyatermészetre is, Ő mindig megtalálta a megoldást. lásd: Balaton 2002 és 2012 .....
Jó lenne, ha nem mindig a sanyargatott bolygó erejét hívnánk segítségül! Egyszer Ő is kimerül, azután már nem lesz visszaút!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.